تاریخ انتشار :جمعه ۳ فروردین ۹۷.::. ساعت : ۶:۱۴ ق.ظ
فاقددیدگاه

پیامدهای انتخاب«آتامبایف» به عنوان دبیر حزب «سوسیال دموکرات» قرقیزستان

به گزارش پورتال خبری امروزه به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، 31 مارس نشست سراسری حزب حاکم «سوسیال دموکرات» برگزار می‌شود. این نشست بارها به تعویق انداخته بود. در این نشست باید دبیر حزب انتخاب شود و این رویداد از طرف کارشناسان قرقیزی به عنوان رویداد مهم نه فقط در وضیعت سیاسی کشور، اما روی زندگی مردم عادی تأثیر گذار تعریف می‌شود.

در 31 مارس سال جاری یکی از رویدادهای مهم سیاسی در قرقیزستان برگزار می‌شود. حزب «سوسیال دموکرات» که در طی سال‌های آخیر در کشور حکمرانی می‌کند دبیر خود را انتخاب می‌کند. «مارات آمانکولاف» نماینده پارلمان و عضو «سوسیال دموکرات» قبلا خبر داده بود که «الماس‌بک آتامبایف» رئیس جمهور سابق قرقیزستان تنها نماینده مطرح شده برای این سمت است.

گفتنی است که آتامبایف تا اواخر سال 2011 دبیر «سوسیال دموکرات» بود و بعد از مراسم تحلیف عضویت خود را در این حزب متوقف کرد. از آن زمان کسی برای دبیری «سوسیال دموکرات» کمر بسته نبود.

این حزب تا سال 2010 شامل حزب‌‎های سیاسی مخالف بود، اما در حال حاضر در طی چندین سال‌های آخیر در ساختار ائتلاف حاکم «جاگارکو کنیش» (شورای عالی یعنی پارلمان قرقیزستان) قرار دارد. در طی این مدت دو رئیس پارلمان از نمایندگان «سوسیال دموکرات» بودند و همچنین تقریبا تمام نخست وزیران را سوسیال دموکرات‌ها پیشنهاد داده بودند. علاوه بر این، این حزب در اکثر شوراهای شهری نمایندگان خود را دارند. در انتخابات پارلمانی اخیر 38 نماینده از این حزب وارد پارلمان شدند.

«مارات کازاک‌پایف» کارشناس علوم سیاسی با اشاره به این‌که انتخاب شدن آتامبایف به عنوان دبیر «سوسیال دموکرات» تقویت مواضع وی است، خاطرنشان کرد: آتامبایف دارای نفوذ زیادی است، اما با گذشت زمان می‌تواند کمرنگ بشود، به خاطر همین این نشست برگزار می‌شود. انتخاب دبیر برای این حزب ژست نمادین برای بازگشت به سیاست است.

این کارشناس ادامه داد: آتامبایف با مدیریت حزب می‌تواند روی تمام تصمیمات سیاسی تأثیر بگذارد، چون «سوسیال دموکرات» در قله زندگی سیاسی قرقیزی قرار دارد. در عین حال، بعید است که آتامبایف برای سمت نخست وزیری خودش را مطرح کند.

«ادیل آثمانبیتوف»، کارشناس سیاسی و عضو شورای روابط بین المللی و امنیت با اشاره به برگزاری نشست تمام اعضای حزب «سوسیال دموکرات» در 31 مارس سال جاری، تأکید داشت: این نشست از مدت‌ها قبل برنامه ریزی می‌شد که می‌تواند نه فقط روی وضیعت نخبگان سیاسی بلکه زندگی قرقیزستانی‌های عادی تأثیر چشمگیری را بگذارد.

آثمانبیتوف با اشاره به این‌که نباید فقط از آتامبایف حرف زد بلکه باید در کل از «سوسیال دموکرات» سخن گفت، تأکید داشت: «سوسیال دموکرات» به عنوان عامل سیاسی اصلی و قدرت‌مندترین حزب حاکم آینده کشور را تا سال 2020 مشخص می‌کند. چرا این نشست بارها به تعویق انداخته می‌شد؟ به نظرم، سند برنامه‌ای قوی در حال آماده است. به احتمال زیاد در این نشست جهات اصلی توسعه در آینده کشور اعلام می‌شود و به تمام سؤال‌های موجود در فضای سیاسی پاسخ داده می‌شود.

این کارشناس سیاسی بیان داشت: برای شهروندان قرقیزستان فصل جدید سیاسی آغاز می‌شود، چون حزب نگاه خود را به توسعه بعدی سیاست داخلی و خارجی قرقیزستان مطرح می‌کند.

«آلماس‌بک آکماتالی‌اف» کارشناس سیاسی با اشاره به این‌که «سوسیال دموکرات» زمان‎های سختی را میگذارند، اظها دراشت: در حار حاضر دوره حکومتی «آتامبایف» از جمله تصادف در نیروگاه حرارتی مرکزی «بیشکک» مورد انتقاد قرار می‌دهند. به خاطر همین این حزب روزهای خوبی را نمی‌گذارند.

وی با اشاره به «سورانبای جین بیک‌اف» رئیس جمهور فعلی قرقیزستان خاطرنشان کرد: با وجود این‎‌که وی عضو «سوسیال دموکرات» است، اما وی هیچ وقت در آن نقش مهمی را ایفا نمی‌کرد. به خاطر همین وی خودش را زیاد به حزب نسبت نخواهد داد.

آکماتالی‌اف با اشاره به جهات اصلی فعالیت آتامبایف به اعنوان دبیر «سوسیال دموکرات» بیان داشت: یکی از جهت فعالیت وی تأکید روی اهمیت دوره آتامبایف در مبارزه با رویکرد قبیله‌ای و خانوادگی در  امور حکمرانی مملکت خواهد بود. همچنین به جامعه یادآوری می‌کنند که در زمان حکومت آتامبایف کشور به استقلال انرژی و ثباتی دست یافته است. گام‌های بعدی مبارزه برای مواضع جدید و برقراری روابط با رئیس جمهور و دولت جدید خواهد بود.

گفتنی است که این کارشناسان نسبت به روابط بین آتامبایف و جین بیک‌اف نظرات مختلفی را دارند.

آثمانبیتوف معتقد است برای درگیری و اختلاف نظر جدی بین رؤسای جمهوری فعلی و سابق فعلا هیچ سندی وجود ندارد.

آکماتالی‌اف با اشاره به این‌که بین آتامبایف و جین بیک‌اف یک سری اختلافات نظر وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر بخش خاصی از نخبگان سیاسی و مردم پیرامون رئیس جمهوری جدید جمع می‌شوند و طرف وی را می‌گیرند. چه نگاهی به این  حزب «سوسیال دموکرات» تحت ریاست رئیس جمهور قبلی خواهد داشت خود مسئله است. اگر آن‌ها باور و اطمینان خواهند کرد که رئیس جمهور فعلی خط مشی رئیس جمهور قبلی را ادامه خواهد کرد هیچ درگیری در پی نخواهد بود.

کازاکپایف در این باره اظهار نظر کرد: در واقع دو مرکز قدرت می‌توانند به وجود بیاید، اما عضویت در یک حزب به معنی جست‌جوی اتفاق نظر است. اما رقابت بین این دو تیم احتمال زیادی دارد.

::. مطالب مشابه .::

 • ۷۴ درصد جمعیت روستایی سیستان و بلوچستان زیر پوشش دهیارها
 • پویا محمودیان معاون صنایع دستی کشور شد
 • واکاوی ظرفیت‌های صنایع‌ دستی، گردشگری، غذا و میراث ناملموس سمنان در خانه کلانتر
 • چیدمان کتاب در کتابخانه، ترفندهایی برای منزل کتاب‌خوانها
 • خودت مقصری؛ از دولت مطالبه نکن!
 • مرد همسرکش: من را به قصاص محکوم کنید
 • حرف‌های منتشرنشده از عباس کیارستمی: سوره زلزال تکانم داد
 • اقبال لاهوری؛ شاعر مشرق زمین
 • اشکال سلفی گری در فرانسه
 • بررسی و نقد نظریه انتخابِ غیرمحور
 • + این مطلب را به اشتراک بگذارید +

  دیدگاه خود را به ما بگویید.
  ارسال