تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۵:۳۳ ق.ظ
فاقددیدگاه

برگزاری دومین همایش ملی آب‌وهواشناسی ایران در مشهد

‌در این جلسه یک استاد دانشگاه خوارزمی تهران گفت: برای حل بحران اقلیمی بایستی در زمینه استراتژی آب‌وهواشناسی تغییری ایجاد شود.‌

به گزارش پورتال خبری امروزه به نقل از ایسنا-‌ بهلول علیجانی‌ اظهار کرد: اقلیم‌شناسی در ایران دارای پیشینه‌ای بسیار موفق بوده و رشد بسیاری داشته است. این دانش در زمینه کارآفرینی نقش برجسته‌ای دارد و هزاران نفر می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند. آب‌ و هوا همه جنبه‌های زندگی انسان را چون خوراک، بیماری، شادی و… تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. تغییرات اقلیمی زندگی انسان را در کل جهان را دچار دگرگونی کرده است، بنابراین توجه به این دانش و دستاوردهای بسیار حایز اهمیت است.

وی افزود: یکی از اصول مهم دانش آب‌وهواشناسی توجه به ماهیت فضایی است. چرا که فضا عنصر مهمی برای مطالعه شرایط آب و هوایی است. از سویی دیگر بایستی متخصصان در زمینه آب‌وهواشناسی به تئوری‌ها دسترسی داشته باشند که پردازش تئوری تنها به وسیله بررسی‌ها و مطالعات جامع دراز فراهم می‌شود. در این راستا بایستی مطالعات اقلیمی موردی کشور را جمع آوری کرد تا بتوان به تئوری اقلیمی ایران دست یافت.

علیجانی تصریح کرد: یکی از مشکلات دانشجویان و متخصصان این حوزه از مشکلات این است که تنها به پردازش داده‌های آب و هوایی، ساخت مدل و نرم افزار بسنده کرده تا به وسیله آن به دانش دقیق هواشناسی دست یابند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: امروزه بسیاری از رشته‌های دانشگاهی چون فیزیکدانان، ریاضی‌دانان افرادی که در حوزه محیط زیست فعالیت می‌کنند و… مدعی اطلاع از دانش آب و هواشناسی هستند از این رو داده‌ها به دست آمده توسط این افراد نمی‌تواند به صورت کامل راهگشا برای حل مشکلات آب‌وهواشناسی باشد. از سویی دیگر متاسفانه مقالاتی که در این حوزه به چاپ می‌رسند فاقد معرفت‌شناسی هستند، همچنین این مقالات  بیشتر حاوی استدلالات هواشناسی هستند تا اقلیم‌شناسی.

وی توضیح داد: برای حل بحران اقلیمی بایستی در زمینه استراتژی آب‌وهواشناسی تغییری ایجاد شود؛ چرا که در زمینه مدل، جی. آی. اس و نقشه‌کشی به اشباع رسیده‌ایم و هم‌اکنون نیازمند بهره‌گری از استدلال علمی هستیم تا بتوایم حوزه تخصصی خود را رعایت کنیم.

اشتهای سیاست‌مداران در بهره‌برداری از منابع طبیعی سیری‌ناپذیر است

یک استاد دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این همایش گفت: توهمات غیرواقعی سیاستمداران و اشتهای سیری‌ناپذیر در بهره‌برداری از منابع طبیعی مشکلات عدیده‌ای در کشور به وجود آورده است. 

به گزارش پورتال خبری امروزه به نقل از ایسنا-‌ امین علیزاده، افزود: زندگی ما در ایران در گروی وضعیت آب و هوایی است. متاسفانه با تغییر شرایط هیدرواقلیمی شرایط زندگی در ایران دچار تغییراتی شد. عامل انسانی در به مخاطره انداختن منابع آب بسیار تأثیرگذار است. باید بدانیم که طبیعت شرایط زیست‌محیطی خاصی را برای کشور رقم زده است، شرایطی چون بارش اندک باران، دمای بالا و… نکته اینجاست که چنین شرایطی در گذشته وجود داشته و مردم مشکلی در زمینه آب و هوا نداشته‌اند.

وی افزود: به طبیعت ایران بسیار خیانت شده است و امروز نتیجه کارها و سیاست‌گذاری‌های بی‌حساب و کتاب را می‌بینیم و بایستی توجه داشت که اگر رفتارهای ما با طبیعت و آب هوا اصلاح نشود مشکلات بسیاری را به بار می‌آورد که نتیجه آن به خودمان باز می‌گردد. از سویی دیگر سیاست‌گذاران ما تا امروز برنامه‌ریزی‌هایی بر خلاف واقعیات موجود در کشور داشته‌ و با طبیعت به صورتی سیاسی عمل کرده‌اند؛ بنابراین توهمات غیر واقعی و اشتهای سیری‌ناپذیر در بهره‌برداری از منابع طبیعی مشکلات عدیده‌ای در کشور به وجود آمده است. برای نمونه در سال گذشته در منطقه‌ای که دمای 54 درجه‌ داشته 3.5 میلیارد متر مکعب آب برای کاشت برنج مصرف شده است و منجر به هدررفت منابع زیادی آبی شد. 

علیزاده با بیان اینکه «ایرانیان مردمان مدرنی نیستند» اظهار کرد: نداشتن شرایط مدرنیته ایرانیان موجب شده که رفتار مناسب با وضعیت آب و هوایی کشور نداشته باشند. یکی از علل مهم ایجاد مشکلات هیدرواقلیم در ایران به سال‌های پیش از انقلاب باز می‌گردد؛ چرا که در آن زمان روش مدیریتی خاصی بر شرایط آب و هوایی پیش گرفته شد و پس از انقلاب اسلامی ادامه یافت. 

وی ادامه داد: در پیش از انقلاب تلاش برای توسعه کشاورزی بود از آنجا که بستر کشور صنعتی نبود از منابع آبی بسیاری استفاده شد. شاه تصمیم داشت تا بر روی تمام رودخانه‌های ایران سدسازی کرده و تمام آب‌های زیرزمینی را استخراج کند و این تصمیم پس از انقلاب عملیاتی شد. باید توجه داشت که شتاب در سدسازی و حفر بی‌رویه چاه‌ها تنها علت بروز این بحران نیست، بلکه عوامل دیگری چون تکیه صرف به علم دانشگاهی و بی‌توجهی به دانش‌های بومی، عدم توجه نخبگان به ویژگی‌های آب و هوایی کشور، رشد بی‌رویه جمعیت و … وجود داشت که منجر به چنین شرایطی شد.  

علیزاده با بیان اینکه «بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که بارش‌های سالانه کشور حدود 195 میلیمتر مکعب است» توضیح داد: این میزان از بارش تنها 80 میلیون متر مکعب آب تولید می‌کند. بنابراین بایستی بدانیم که بخش مهمی از هدررفت منابع آبی به دلیل اشتباهات بسیار انسانی است. از سویی دیگر در بسیاری از مواقع گفته می‌شود برای حل بحران آبی نیاز به اقدامات فرهنگی است. پرسش مطرح می‌شود که آیا منظور از اقدامات فرهنگی تنها مصرف کمتر آب است؟   

وی افزود: باید بدانیم که ریشه این بحران به حوزه فرهنگی باز می‌گردد. در جامعه امروز ایران فرهنگ بر انسان غلبه دارد نه آب و هوا. در طول هزاران سال ایرانیان در حالت متعادلی میان طبیعت و فرهنگ زندگی می‌کردند. در گذشته زندگی ایرانیان بسیار با طبیعت هم‌خوانی داشت و نشانه‌های آن در فرهنگ و هنر …. تجلی دارد. در واقع میان ساخت قنات، نحوه آبیاری، دعای باران و .. پیوند استواری وجود داشته است.

این استاد دانشگاه با اشاره به بیگانگی ایرانیان با آب و هوا توضیح داد: اکنون در دوره مناسبات پیچیده فرهنگی نسبت ما با آب و هوا بیگانه‌تر از هر وقتی است. امروزه به دلیل ایجاد شرایطی نادرست مانع شنیدن سخن طبیعت شده‌ایم. بنابراین اگر بخواهیم به آینده بیاندیشیم باید از اسارت کنونی تکنیک و غلبه فرهنگی رها شویم. در واقع تنها یک رفتار متعادل است که ارتباط انسان با آب و هوا را فراهم می‌کند. حال آنکه سیر تاریخی در چند دهه گذشته غلبه فرهنگ بر آب و هوا را مدنظر قرار داده است غافل از این که طبیعت آفریده نخست و اولویت با آن است و فرهنگ آفریده دوم است.

سیستم پیچیده آب و هوای ایران، کار را سخت کرده‌ است

دانشیار اقلیم‌شناسی دانشگاه تهران نیز در این جلسه اظهار کرد: بررسی سیستم پیچیده آب و هوای ایران، مقداری سخت‌تر از کاری است که اقلیم‌شناسان در مناطق دیگر دنیا انجام می‌دهند.

به گزارش پورتال خبری امروزه به نقل از ایسنا، قاسم عزیزی عنوان کرد: مسئله‌ای که می‌خواهیم به آن بپردازیم بسیار کلی است و آب و هواشناسی ایران موضوع بسیار وسیعی است. چهار تا از ویژگی‌های کلی آب و هوا، وسعت، ناهمواری، تنوع و یک گذر آب و هوایی است. منطقه گذر شاید موضوعی مهمی باشد و در خیلی از ارتفاعاتی که در کشور وجود دارد از نظر آب و هوایی بسیار تاثیر گذار است.

 وی افزود: ما یک منطقه ثبات حاره‌ای داریم که بارش‌های موسمی در آنجا اتفاق می‌افتد و یک منطقه نسبتا ثابت که در عرصه‌های میانه داریم. ایران در بین این دو منطقه قرار گرفته‌است و گاهی لبریز شدن سیستم‌های جنوبی  و گاهی سرریز شدن سیستم‌های شمالی را در پی دارد. در اینجا سیستم پیچیده‌ای به آب و هوای ایران  اضافه می‌شود که مقداری سخت‌تر از کاری است که اقلیم‌شناسان در مناطق دیگر دنیا انجام

می‌دهند.

عزیزی مطرح کرد: به عنوان مثال، در عرصه های میانه که عمدتا در واحدهای غربی قرار گرفته است، آن چیزی که پیش‌بینی و تحقیق می‌شود راحت‌تر است. اما ما کار سختی داریم و این سختی به 4 دلیلی که در اینجا لیست کردم بر می‌گردد. مسئله‌ای که به گذشته بر می‌گردد و بعد از مقطعی قبل می‌توان در نظر گرفت ویژگی گذشته اقلیم را فقر متخصص، فقر داده‌ها و فقر امکانات برای رشته‌های دیگر می‌توان درنظر گرفت. اگر ما مشکلاتی در آب و هوای اقلیمی داریم مقدار زیادی از آن ریشه در خود جغرافیا دارد که همچنان ما به عنوان جزئی از این مجموعه با این مشکل سرو کار داریم.

این استاد اقیلم‌شناسی‌ با اشاره به اینکه «  گروه‌های جغرافیایی که در ایران شکل گرفتند عمدتا فاقد اقلیم‌شناس بودند»، افزود: از طرف دیگر گروه‌های رقیبی وجود داشتند که عمده کارهای نزدیکی به اقلیم‌شناسی انجام می‌دادند و در بیرون از مجموعه حامیانی داشتند مانند وزارت جهاد کشاورزی. این‌ها مسائلی است که از گذشته بوده روندی را شروع کرده و اکنون ما با آن مواجه هستیم.

عزیزی تاکید کرد: ما با کمک دانشجویان از سال 1372 اولین رساله دکتری در دانشگاه تربیت مدرس، در حوزه اقلیم‌شناسی را تا سال 92 بررسی کردیم. این حاصل درسی است که با  دانشجویان دکتری داشتیم. ما رساله‌های مختلفی در دانشگاه‌های معتبری داشتیم و روند جهشی افزایشی را طی کرده‌ایم. استان آذربایجان شرقی بالاترین فراوانی اجرای رساله دکتری ما را به خودش اختصاص داده است. و این پراکندگی نشان می‌دهد که ما به هیچ‌وجه مساله‌محور رفتار نکرده‌ایم.

دانشیار اقلیم‌شناسی دانشگاه تهران تصریح کرد: مشکلات محیطی را که خودمان مدعی حفظ محیط هستیم و دانش محیطی داریم براساس مشکلات محیطی بررسی کردیم، اما تعاملی باید وجود داشته باشد. ما باید نگاه بیرونی داشته باشیم و اگر فرصتی باشد باید تحقیقی را انجام دهیم  و به آن بپردازیم. مشکلاتی که وجود دارد این است که ما تابع نرافزار هستیم و این باعث می‌شود که اختلاف‌‌هایی در خروجی‌ها داشته باشیم. ما اعتقاد داریم آب و هوایی که در دراز مدت بررسی می‌کنیم 5 مولفه اصلی دارد  که جو مهمترین مولفه در اینجاست.

وی ادامه داد: جو، اتمسفر، لیتوسفر، هایدروسفر، بیوسفر یا پدوسفر مولفه‌های این سامانه هستند. یکی از بزرگترین مشکل‌ها این است که از این 5 مولفه تنها یکی از آنها را بررسی می‌کنیم.  این ها 5 مولفه آب و هوا هستند. و تفاوت ما باهواشناسان این است که آنها فقط جو را بررسی می‌کنند. ما باید لیتوسفر را هم ببینیم و برای تحلیل از آنها استفاده کنیم.

عزیزی خاطر نشان کرد: ما نمی‌توانیم جلو دیگر افراد را برای تحقیق کردن بگیریم، بلکه باید خودمان را برای تعامل با دیگران آماده کنیم تا محوریت و مرجعیت را به دست بگیریم و کسی که خواستار اطلاعاتی در زمینه اقلیم‌شناسی است  باید مرجعیت را  از اقلیم‌شناس بگیرد که این مسئله در دراز مدت به نفع ما است.

این دانشیار اقلیم‌شناسی با بیان اینکه «ما تا زمانی که مرجعیت علمی پیدا نکنیم مشکلاتمان حل نمی‌شود»، افزود: کارهایی که به یک اقلیم‌شناس مرتبط می‌شود را حتما باید یک اقلیم‌شناس انجام دهد که این اغلب وجود ندارد. باید برای این کار تلاش کنیم و نگاه حل به مساله داشته باشیم. باید خودمان تولید داده کنیم و با ابزارها و امکانات جدید وحل مسائل نگاهمان را به آب و هواشناسی تغییر دهیم.

انتهای پیام

::. مطالب مشابه .::
 • فال روزانه ۲۱/ ۰۲/ ۱۳۹۷
 • اتفاقات جالب فوتبالی – بخش اول (۲۰ / ۰۲ / ۹۷)
 • پایان ۴ ماه زندگی مخفیانه مرد جنایتکار
 • زن جوان: «آتنا»، ارتباطات دیگر همسرم را لو داد
 • دلایل وفور جراحی‌های زیبایی در ایران
 • رول هویج؛ یک حرکت موزون با هویج
 • گره ۸ ساله در پرونده قتل زن جوان
 • اینستامام ها؛ نسل جدیدی از محبوب‌های مجازی
 • ترک عادت‌های بد در زندگی
 • تزیین جایگاه عروس و داماد، ایده‎هایی برای یک شروع عاشقانه!
 • + این مطلب را به اشتراک بگذارید +

  دیدگاه خود را به ما بگویید.
  ارسال